2 квітня 2017 року до ініціативи #SOSмайбутнє долучився Шаміль Ушаков з проханням врятувати Будинок Миколи Леонтовича на Вінничині (с. Шершні).
Садиба, в якій всесвітньо відомий український композитор Микола Леонтович провів свої дитячі роки, розсипається на очах — стеля падає, а тріщини руйнують стіни.Чиновники заявляють, що будинок… підлягає знесенню. На захист батьківського дому автора найпопулярнішої у світі української мелодії – «Щедрика» – стали місцеві селяни.
Батько Миколи – Дмитро Леонтович – був священиком. Коли він служив у місцевому храмі, громада Шершнів збудувала для нього велику цегляну хату в самісінькому центрі села, куди він і переїхав зі своєю родиною. Відомо, що в цьому будинку Миколка провів вісім років. Саме тут пройшло дитяче становлення світогляду маленького Леонтовича. Тут тато вчив маленького Миколу грати на віолончелі, скрипці, гітарі. А мама навчала українських пісень. Саме сюди прилітала ота ластівочка, про яку й сьогодні співає увесь світ:
«Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка,
Стала собі щебетати,
Господаря викликати»…
У ті часи священиків часто переводили з одного храму до іншого, так трапилось і з батьком Миколи Дмитровича – його перевели, а разом з ним із села виїхала й вся родина. Аж до радянських часів у цьому будинку жив інший священик, потім з дому зробили колгоспну контору та пошту. Коли колгосп розпався, половину приміщення закрили, а в іншій половині до сьогодні функціонує пошта. Сам будинок фактично не належить нікому – після розвалу колгоспу його не передали на баланс сільської ради, тож він став нічиїм.
Однак мешканці села виявилися небайдужими до долі дому Леонтовичів. Вони кажуть, що не дадуть ламати будинок, планують розібрати покрівлю, підлатати стіни та накрити новим шифером. У відреставрованій будівлі, кажуть селяни, можна було б проводити заняття з музики для місцевої дітлашні, якісь цікаві майстер-класи.
Віриться, що так і буде. Творчість нашого геніального композитора система намагалася знищити, як знищила і самого Миколу Леонтовича. В ніч на 23 січня 1921 року композитор перебував у свого батька у селі Марківка Гайсинського повіту, де був убитий агентом ВЧК Афанасієм Грищенком. Той напросився в хату переночувати, назвавшись чекістом, що проводить боротьбу з бандитизмом. Вранці агент застрелив Миколу Леонтовича. Текст рапорту, що розкриває ім’я вбивці композитора, оприлюднено лише у 1990-х роках: «В ночь на 23-е января агент уездчека Грищенко выстрелом из винтовки убил сына священника с. Марковки, Кубличской волости Николая Леонтовича 43-х лет, у которого Грищенко ночевал…»
То невже українці дадуть розібрати на цеглу дім автора пісні, яка славить нашу країну на весь світ?